Betyg 4.7 av 5
3
3 recensioner

Ellos Home Örngott Candice Medallion i tvättat lin

149 SEK

299 SEK

Ursprungligt pris 299 SEK

Dela upp köpet med Elpy.
Betala från 42 kr/mån.

Levereras om 2-4 vardagar - Färg: Olivgrön/Orange

Outlet

Fynda populära märken till riktigt bra priser!

Produktdeklaration

Örngott från Ellos Home

Örngott i vintagetvättad linnekvalitet av franskt lin med tryckt mönster på synlig linnebotten. Stl 50x60 cm + 5 cm vinge på kortsidorna.

Denna linneprodukt är tillverkad av finaste franskt lin som gör den lättskött och lätt att njuta av i många år framåt. Den är redan tvättad för att bli ännu mjukare och skönare mot huden.
Lin är ett klassiskt, vackert material som är både skönt att sova i och snyggt att titta på. Lin har även de goda egenskaperna att både absorbera fukt och transportera bort kroppsvärme. Det gör att du alltid får en sval och mjuk känsla.

För att behålla bästa sovkomfort rekommenderar vi att du tvättar produkten i 60° och torktumlar på medelhög värme tills den är skåptorr. Vik sedan på längden och rulla ihop för att behålla formen och undvika veck.

Produkten är certifierad enligt STANDARD 100 by OEKO-TEX®. Certifieringen garanterar att produkten är testad och fri från ämnen som kan vara skadliga för hälsan och miljön.
Licensnummer & testinstitut: 12.HIN.13300 HOHENSTEIN HTTI

European Flax-certifierat lin vilket innebär att produkten består av lin i hög kvalité odlad med hänsyn till miljön och med spårbarhet i hela produktionsprocessen från planta till fiber.
När du får hem din vara får du också information om linets ursprung, var det är odlat och odlarens namn.

Artikelnummer: 1720479-01-05

Så tycker andra

4.7 baserat på 3 st betyg
  • Betyg 5 av 5 Verifierad köpare

    Linörngott

    Fina linörngott i varma, lite murriga toner

  • Betyg 5 av 5 Verifierad köpare

    Örngott

    Jätte fina att ha som kuddfodral

  • Betyg 4 av 5 Verifierad köpare

    Jättefint

    Bra kvalitet.

Inspireras av våra kunders favoriter & shoppa stilen

#homeroomse